Möt Lars Hultman, vd på Alnarp Cleanwater
Trädgård, resor och en förkärlek för att få tekniken att göra skillnad, det är några av de saker som präglar Lars Hultman. Sen snart fem år är han vd för Alnarp Cleanwater, i en bransch som då var ny för honom.
Vem är Lars
Han är själv uppvuxen i Viken i nordvästra Skåne men bor numera i Helsingborg, där han och sambon nyligen renoverat en äldre, k-märkt jugendvilla. Den stora tomten, med sin rejäla höjdskillnad, har gett honom gott om utrymme för trädgårdsdesign, murar och planteringar. Ett projekt han gärna lägger mycket tid och hjärta på. När han inte håller på i trädgården ägnar han sig gärna åt träning. Crossfit, löpning och simning har alla varit en del av vardagen i perioder. Han reser också mycket tillsammans med sin sambo, med medelhavsländerna som ett återkommande resmål.
En lång karriär inom teknik
Vägen till vd-rollen på Alnarp Cleanwater gick via en lång och internationell karriär i stora bolag. Efter examen som civilingenjör i maskinteknik, med kompletterande kemistudier, jobbade Lars tre år på Sandvik och därefter 27 år på Höganäs AB. Innan han klev in på Alnarp Cleanwater hann han också med ett kort mellanspel på Ericsson. På Höganäs fick han bygga upp helt nya affärsområden internationellt, bland annat inom elektrifiering. Han var med och tog fram komponenter till solcellsinverter och nya koncept för effektivare elmotorer. Tekniken används i dag i bland annat Mercedes-produkter. Arbetet skedde i nära samarbete med globala biltillverkare och storleverantörer, däribland Bosch.
Vägen till Alnarp Cleanwater
Att det blev just Alnarp Cleanwater beskriver Lars som en tillfällighet. Han blev rekommenderad för tjänsten och sökte, utan att egentligen ha planerat att byta bransch helt.
– Jag tyckte det var ett spännande företag med intressanta problemställningar och stor potential att utveckla marknaden framåt, säger Lars Hultman.
Han lyfter också att ägarkonstellationen och styrelsen bakom bolaget har en stark, industriell och kvalificerad förankring, vilket gjorde rollen ännu mer intressant. Efter att tidigare mest ha jobbat internationellt är han nu mer nationell, i ett bolag han ser stor potential i.
– Mycket av det som drivit mig tidigare, att få tekniken att göra verklig skillnad, känns igen även här, säger Lars Hultman.
Hans förhoppning är att få bidra till att Alnarp Cleanwater blir ett ännu starkare bolag. Nyfiken på att veta mer om Alnarp Cleanwater? Läs mer här.